Jdi na obsah Jdi na menu
 


Snímání s prioritou clony (A)

 

Hodnota clony kontroluje množství světla, které dopadá na zrcadlo.

Otevřením clony snížíte clonové číslo, což umožňuje vytvořit ostrý snímek za horších světelných podmínek.

Přivření clony se doporučuje pouze za dobrých světelných podmínek, protože pak způsobí, že blízké i vzdálené předměty jsou ostřejší.

Pokud začne na displeji blikat údaj 4000 nebo 30", je požadované nastavení mimo rozsah expozičních časů fotoaparátu. Otočným přepínačem nastavte clonu, pro níž nebude expoziční čas na displeji blikat.

Jestliže chcete zjistit, jak se projeví změna clonového čísla, stiskněte tlačítko kontroly hloubky ostrosti. Objektiv se zacloní podle clonového čísla, které je zobrazeno na displeji.

V režimu A se blesk nespouští automaticky. Pokud jej chcete použít, odklopte jej nebo připojte k fotoaparátu přídavný blesk. Pokud v hledáčku a displeji bliká symbol 125, je úroveň osvětlení pro zvolenou clonu příliš vysoká. Otočným přepínačem zvolte takovou clonu, při níž expoziční čas přestane blikat, nebo nastavte režim Vypnutý blesk.

S rostoucím clonovým číslem se zkracuje dosah blesku. Dosah blesku pro různá clonová čísla je vždy uveden v manuálu k fotoaparátu. Použití velkých clonových čísel se nedoporučuje.

 

Hloubku ostrosti můžeme zvětšit:

  • použitím větší clony
  • použitím objektivu s kratší ohniskovou vzdáleností
  • zvětšením vzdálenosti od fotografovaného objektu.

 

  • Po stisknutí tlačítka hloubka ostrosti neotáčejte zaostřovacích kroužkem.
  • Pokud změníte clonové číslo v době, kdy je stisknuto tlačítko hloubky ostrosti, obraz v hledáčku se nezmění. Hloubku ostrosti je možné kontrolovat až po nastavení clony.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář