Jdi na obsah Jdi na menu
 


fotografie

29. 12. 2011

Základy fotografie

Fotograf ovládá fotoaparát a vystaví tak světlocitlivý materiál světlu. Tak je vytvořen obraz, který nazýváme fotografií. Při expozici fotografie se hledí především na následující kritéria:
zaostření
rychlost závěrky
clona
ohnisková vzdálenost objektivu
citlivost média
použité fotografické filtry, nástavce a další doplňkové efekty
podstata média samotného

Tato hlediska spolu nerozlučně souvisí, neboť mění celkové množství světla dopadajícího na médium. Změna kteréhokoli z nich změní i výslednou expozici. Mnohé fotoaparáty automaticky přizpůsobí např. clonu nebo zaostření vzhledem k nastavenému času a podobně (automatický režim).

Délce expozice se říká „rychlost závěrky“ nebo jednoduše „čas“, tento čas se měří ve zlomcích sekundy, případně ve vteřinách. Clona je vyjádřena jako poměr ohniskové vzdálenosti objektivu, proto je často označována písmenem F (z anglického focal – ohniskový). Pokud je průměr clony jedna čtvrtina ohniskové vzdálenosti, je nastavena clona „f/4“. Obvykle objektiv nabízí clony 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16, 22, 32, přičemž při každém skoku o jeden stupeň výše se objem dopadajícího světla dvakrát zmenší a naopak.

Aby fotograf dosáhl určité expozice, může zvolit různé kombinace clony a času. Např. clona f/8 při čase 1/60 sekundy a f/4 at 1/120 dosáhnou stejného celkového objemu dopadajícího světla. Přesto se různé kombinace ve výsledku liší. Nastavení clony určuje hloubku ostrosti snímku. Čím nižší je clona, tím menší je hloubka ostrosti, naopak čím je clona vyšší, tím více objektů (blízkých i vzdálených) bude na výsledném snímku zaostřených. Dále, pokud fotíme rychle se pohybující předmět, můžeme jej „zastavit“ pomocí nízkého zvoleného času, naopak při delším čase dosáhneme rozmazaného výsledku (obojí má své využití nejen ve sportovní fotografii).

Exponování obrazu je však jen první část celého procesu. Bez ohledu na použité světlocitlivé médium je obvykle nutné fotografii reprodukovat do trvalého stavu. To se může dít fotochemickou cestou (vyvolání snímku a jeho zvětšení a ustálení) nebo např. vytisknutím obrazu z paměti počítače.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Rare Old Indian Secret agent Resets Blood Weight

(APiomoWalm, 8. 10. 2018 7:40)

Poids est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre coeur bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-24-hr/

High Blood Press - National Sentiment

(AAltetleBaibia, 29. 7. 2018 18:45)

Poids est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre determination bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-acheter/

neumím, nechápu, začínám

(Dorotka, 4. 7. 2012 22:33)

Dobrý večer, potřebuji pomoc, fotím ráda, a jde mi to, ale fotím na digitální zrcadlovku...a když mi táta nabídl že mi vypujčí filmovou digitální zrcadlovku (nikon eos 3000) souhlasila sem...je to zajímavé, ovšem něco uplně jiného než to na co jsem zvyklá....návod mik tomu nedal, a sám s tím neumí..proto mi odpusťe i tyhle primitivní věci keré na ní nechápu, protože sem to nidky nedělala, nidky sem nefotila foťákem na film...tedy, nechápu, baterky v ní, zdá se že jsou vybité, mám koupit nové?...a kde?...a pro tento foťák je náký specifický tip?...dále jaký film je pro ní nejlepší?....jak ho mám vyndat z foťáku abych ho neosvítila a nezničila? děkuji předem za rady....a opravdu se omlouvám, ale je mi 14 a netuším jak na to, ovšem ráda bych se to naučila....:-)

Re: neumím, nechápu, začínám

(Kaa, 16. 1. 2013 15:33)

Ahoj Dorotko,
začneme tedy u toho, zda má normální baterie, nebo baterii přímo na tento fotoaparát. Jestli jsou normálně tužkové, tak kup nové a vůbec se toho neboj. Film vyjímej v tmavé místnosti, aby se ti neosvítil a nezničil. Doporučuji najít si informace o tomto modelu na internetu, jak jsem tak koukala, je na něj i pár recenzí. Film si určíš sama. Existují různé druhy i podle toho, jak chceš, aby vypadaly. Na to se poptej v obchodě. Jinak přeji hodně úspěchů a fantazie.